Dnes 20. januára 2017 sa Donald Trump po zložení prísahy, ktorá bude prebiehať o 18:00 hodine stredoeurópskeho času, stane 45. americkým prezidentom a oficiálne nastúpi do úradu. Začiatkom budúceho týždňa sa môže uskutočniť niekoľko dôležitých rozhodnutí.

Hlavným fundamentom dnešného dňa bude inauguračný prejav nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, počas ktorého môžeme miestami cítiť vyššiu volatilnosť. Analytici sa domnievajú, že Trump vytiahne reč o vytváraní pracovných miest a zjednotení USA, a zrejme si budeme musieť počkať na ďalšie podrobnosti o hospodárskych opatreniach.

Trhy sa obávajú najmä výraznejšej zmeny severoamerickej obchodnej dohody (NAFTA). Čo sa týka tejto problematiky, Trump prisľúbil, že hneď v prvých dňoch svojho „prezidentovania“ otvorí rokovania.

Pripomeňme, že od zvolenia nového amerického prezidenta mexické peso oslabilo približne o 20% a naďalej ostáva pod tlakom. Niet sa čomu diviť – Trump avizoval plán, že chce uvaliť dane na producentov áut, ktorí presúvajú produkciu do Mexika a dopravujú autá späť do USA v rámci dohody NAFTA. To by vyvolalo výrazný prepad priemyselných vývozov Mexika do USA.

Ako uvádzajú stratégovia banky Morgan Stanley, oči obchodníkov sa dnes sústredia na obsah a štýl Trumpovho inauguračného prejavu. Bude otázne, či v ňom načrtne konkrétne ekonomické a politické opatrenia, nakoľko sa minulý týždeň konkrétnym ekonomickým témam vyhol.

Zaujímavosť na záver: Ak sa pozrieme do minulosti, zistíme, že po inaugurácii prezidenta Baracka Obamu americký dolár posilnil o 200 pipov, avšak následne dva týždne oslaboval.