Obchodníkov môžeme rozdeliť aj podľa toho, ako k tradingu pristupujú. Jedným kritériom je aj dĺžka držania obchodu. Pozičný obchodník drží obchod dlhodobo, čo môže byť aj niekoľko mesiacov a tí trpezlivejší aj niekoľko rokov.

Naopak, intradenný trader svoje obchody drží veľmi krátku dobu, spravidla pár minút a pokiaľ si to situácia vyžaduje, tak pár hodín či dní (tento typ obchodovania sa nazýva aj skalpovanie).

Pozičný obchodník

S typom pozičného obchodníka sa najčastejšie stretávam pri ľuďoch, ktorí chodia do zamestnania. Preto si dopredu zmapujú celý trh, čo najpresnejšie si určia, ako by sa mohol vyvíjať a až potom si vyberú 1-2 zaujímavé obchody a vo vhodnú chvíľu do tohto obchodu vstúpia. Zároveň si zadávajú svoje profity a na tieto obchody sa aj niekoľko dní či týždňov ani len nepozrú. Spravidla si vyberajú  akcie a komodity.

Ako príklad môže slúžiť naše opakované odporúčanie v januári 2016 na nákup striebra, ktoré v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov vzrástlo o viac ako 30%. Prípadne náš tip z mája 2016 na nákup akcií #AAPL, ktoré od tej doby posilnilo o 8500 pipov.

Tieto analýzy a tipy nájdete aj v našej TRADING zóne. Takto to podobne ale funguje aj u menových pároch, avšak vstup do obchodu sa riadi podľa iných pravidiel. Výška obchodných lotov je o niečo vyššia ako u intradenného obchodníka, a to preto, že počet obchodov je podstatne nižší.

Intradenný obchodník

Trader tohto typu sa venuje obchodovaniu niekoľko hodín denne a spravidla už nechodí do zamestnania, prípadne má variabilnú pracovnú dobu, s akou sa stretávam napr. u podnikateľov. Takýto obchodník si ráno v priebehu polhodiny až hodiny zmapuje trh, zanalyzuje, čo sa udialo cez noc, skontroluje, aké fundamenty môže v ten deň očakávať a poľa svojho obchodného systému vstupuje do obchodu, prípadne niekoľkých obchodov naraz.

Ako príklad môžu slúžiť naše JUMP signály vo vašej obchodnej platforme. Taktiež pre vás dodávame niekoľko obchodných signálov za deň v našej TRADING zóne, prípadne môžete využiť JUMP stratégiu.

Intradenný obchodník po celú dobu sleduje, ako sa vyvíjajú trhy a svoje portfólio upravuje podľa potreby v priebehu celého dňa. Takýto trader spravidla otvára menšie loty ako pozičný obchodník, avšak obchodov za jeden deň môže byť aj niekoľko desiatok. Taktiež musí byť viac v strehu a rýchlo sa rozhodovať v prípade, že trh sa vyvíja inak ako predpokladal.

Dajte nám vedieť, aký typ obchodníka ste vy, prípadne akým by ste sa chceli stať.