Už dlhodobo dostávame tú istú otázku, či investovať do kryptomeny Bitcoin alebo do zlata.

Keďže nemáme kryštálovú guľu, poďme sa aspoň pozrieť na daný vývoj. V roku 2011 sme mohli vidieť rast ceny zlata, ktorá sa dostala na historické maximum. Samozrejme, že aj vtedy sme dostávali tú istú otázku, či je vhodné kúpiť zlato. Poďme si to však trošku podrobnejšie zanalyzovať.

1. Keď cena zlata prudko rástla, každý o tom rozprával a chcel nastúpiť do “rozbehnutého vlaku”. Spravidla, keď sa o tom už všade píše a prichádzajú predpovede, že cena ešte porastie a že je to dobrá investícia, je to prvý náznak, že treba byť opatrný. Ak ide vlak 200km rýchlosťou, skúste naň nastúpiť, pravdepodobne sa vám to nepodarí a ublížili by ste si.

2. Ak si pozriete graf zlata, uvidíte, že cena rástla exponenciálne, čo je ďalší signál, že po takomto strmom grafe nasleduje ešte strmší pád.

Vývoj ceny zlata

3. A jeden z ďalších dôležitých signálov, čo roky funguje, znie: kupuj keď je to lacné a predávaj keď je to drahé. Keby stál dnes chleba 50 eur, asi by ste si ho nekúpili a nahradili by ste to niečím iným. Ale určite by sa našlo pár jedincov, ktorí by ho kúpili.

4. Zlato je stále oficiálne platné platidlo a historicky sa jeho cena zvyšuje, avšak s menšími či väčšími korekciami. Reálna hodnota zlata sa dá určiť aj podľa nákladov na jeho ťažbu, ktorá sa momentálne pohybuje medzi 700 až 1200 USD za uncu a to podľa náročnosti ťažby. Jedna trójska unca sa rovná 31.103 g a traduje sa, že ak sa v jednej tone zeminy nachádzajú 2-3 gramy zlata, už sa to oplatí ťažiť.

5. Ďalším podstatným faktorom na určenie ceny je jeho dopyt a to či už ako investícia, priemyselné využitie alebo šperkárstvo. Cena zlata rastie aj v prípade vojnových konfliktov, či politickej nestability. V poslednej dobe sa znovu šepká, že niektoré meny, či nové platidlá, by mohli byť kryté zlatom, ako to bolo do roku 1971.

A teraz sa poďme pozrieť na Bitcoin: nezdá sa vám, že je to podobný scenár, akurát sa odohral v roku 2017?

Tak isto exponenciálny rast, kedy investori priam “šaleli”, aby naskočili do rozbiehajúceho sa vlaku a následne prudký pád. Dnes vidíme prepad hodnoty až o 80%. Teraz veľkí investori ešte len uvažujú o nákupe kryptomeny a hľadajú vhodnú cenu na vstup.

Vývoj ceny Bitcoinu

Bitcoin je digitálna mena, ktorá je zatiaľ ovplyvnená iba dopytom. Aj keď sa dá Bitcoinom platiť, stále je to veľmi drahé a akceptuje ju len obmedzené množstvo obchodníkov. Keďže je všetko riadené digitálne, môže tu byť veľký priestor aj na manipuláciu. Ako príklad uvediem kryptomenu Ethereum, ktorá na pár minút prudko padla na 0.60 dolára a následne jej cena vystrelila nahor.

Reálna cena, ako aj budúci vývoj sa len ťažko odhaduje. Momentálne existuje 2068 kryptomien a už teraz je jasné, že neprežijú všetky. Preto je dobre zvážiť, do ktorej investovať.

Čo dodať na záver, ak ste „kaskadér“ a máte radi adrenalín, ktorý vám môže priniesť veľké zisky, ale aj straty, tak potom je pre vás kryptomena správnou voľbou.

Pokiaľ však uvažujete o uchovaní hodnoty v aktíve, ktoré je tu už niekoľko tisíc rokov, tak využite investovanie do zlata – zároveň analyzujte trh a sledujte pokles ceny, aby ste nastúpili za lepšiu cenu. Na záver ešte dodám, že zlato je ako platidlo uznávané vo všetkých bankách.