Tento týždeň dosiahol kov paládium historický rekord, keď jeho spotová cena prvýkrát prekonala úroveň 1500 USD. Cenu nahor ťahali predovšetkým fundamentálne faktory, najmä rastúci dopyt zo strany automobilového priemyslu. Pripomeňme, že v dôsledku aféry dieselgate sa zvýšil dopyt po benzínových motoroch, pričom pri benzínových katalyzátoroch je potrebné práve paládium.

Viacero analytikov tiež varovalo pred nedostatočnou ponukou na trhu s paládiom. Za obmedzenou ponukou tohto kovu stojí ruský oligarcha Vladimir Potanin, ktorý ovláda 40% zásob paládia, pričom avizoval, že produkciu nateraz nechce zvyšovať. Rozšírenie ťažby ja naplánované až na rok 2025. Dopyt po paládiu bude pravdepodobne naďalej rásť, čo spôsobujú prísnejšie emisné normy.

Nižšie na grafe paládia vidieť systém našich JUMP signálov, ktoré indikovali potenciálny rast ceny.

A čo sesterský kov platina? Jej cena začala po afére dieselgate z roku 2015 oslabovať a dostala na niekoľkoročné minimá. Keďže platina je využívaná viac pri produkcii katalyzátorov do naftových vozidiel, po ktorých oslabuje dopyt, pod tlak sa dostala aj cena tohto kovu. Nízka cena však láka výrobcov šperkov a priemyselných zákazníkov, čo môže v budúcnosti podporiť cenu.

Keď sa pozrieme na graf futures platiny, môžeme vidieť vykreslenie obrátenej formácie hlavá a ramená. Pokiaľ by sa táto formácia naplnila, mohlo by dôjsť k ďalšiemu rastu na úroveň 900 USD za uncu.